Dnes:14°C

Zítra:15°C

Pondělí 3.8. Miluše
Menu

Od středověku po novověk Hrotovicko má muzeum. Hledání času tu má své kouzlo

Hrotovicko má muzeum. Hledání času tu má své kouzlo
Zdroj: KRV

10. 06. 2019 - 08:08

Od loňského podzimu funguje v Hrotovicích nové Muzeum Hrotovicka. Historie regionu je v něm zmapována od středověku až po novověk. Archeologické nálezy připomínající zaniklou osadu Mstěnice doplňují obrazy rodáka akademického malíře F. B. Zvěřiny, k dispozici je replika fotoateliéru Karla Chrásta, část prohlídkové trasy je věnována pohnutým událostem posledních dní druhé světové války nebo vývoji místního průmyslu.

Své místo zde našlo i dobové kino. V dřevěných lavicích jsou promítána dokumentární amatérská videa, která zachycují život v druhé polovině minulého století. Místní sem často chodí vzpomínat na své blízké a na čas, který by bez filmu a podrobných zápisů v kronikách zůstal některým zapomenutý.

„Na začátku všeho byla náročná rekonstrukce budovy muzea, které však předcházelo osvícené rozhodnutí zastupitelstva o zřízení vlastního muzea. Za 11,5 miliónů korun jsme získali reprezentativní prostory nejen pro informační centrum, ale především pro prezentaci a připomínání naší regionální historie,“ říká starostka Hrotovic Hana Škodová, která tento týden krásně zařízenými sály provedla i náměstkyni hejtmana Kraje Vysočina pro oblast kultury, památkové péče, cestovního ruchu a mezinárodních vztahů Janu Fischerovou.

„Využít pro Muzeum Hrotovicka rodný dům F. B. Zvěřiny byl skvělý nápad, radost mám i ze spolupráce místního muzea s krajským Muzeem Vysočiny Třebíč, odkud byly z depozitářů zapůjčeny vybrané sbírkové související například s lokálním průmyslem,“ doplnila Jana Fischerová.

0 komentářů

Další články