Dnes:14°C

Zítra:15°C

Pondělí 3.8. Miluše
Menu

Partnerský region V Dolním Rakousku stojí nová moderní budova muzea

V Dolním Rakousku stojí nová moderní budova muzea

18. 06. 2019 - 11:06

Spolková země Dolní Rakousko, partnerský region Kraje Vysočina, je dlouhodobě vnímána jako dynamicky se rozvíjející kulturní krajina. Dalším důkazem je i nově otevřená moderní budova muzea výtvarného umění Landesgalerie Niederösterreich v Krems an der Donau, která nejen upevňuje kulturní prestiž Kremže, města na východním konci romantického údolí Wachau, ale posouvá i veškeré dosavadní kulturní hranice Rakouska. Dlouho očekávaná a odborně i mediálně velmi sledovaná stavba se oficiálně poprvé otevřela široké veřejnosti ve dnech 25. a 26. května.

Dvoudenního doprovodného programu využilo dle zveřejněných informací téměř 11 000 návštěvníků a pětipatrová galerie na svých cca 3 000 m2aktuálně představuje pět samostatných rozsáhlých výstavních projektů. „Ve dvacetipětitisícové Kremži má Zemská galerie velikou šanci vynést městu titul kulturní metropole Dolního Rakouska“, popisuje Ladislav Seidl, vedoucí odboru kultury, památkové péče a cestovního ruchu Krajského úřadu Kraje Vysočina a dodává: „Město Krems je kulturnímu prostředí již důvěrně známé. Sídlí zde Kunstmeile Krems s výstavními domy Kunsthalle Krems, Karikaturmuseum Krems,  Forum Frohner nebo Artothek Niederösterreich. Kromě toho je Krems sídlem Dunajské univerzity (Donau-Universität Krems), s obory zaměřenými na Kulturu a umění, s Centrem pro muzejní vědy (Zentrum für Museale Sammlungswissenschaften) a řadou dalších studijních programů a projektů.

Slavnostní akt otevření nové budovy proběhl za účasti zemské hejtmanky Dolního Rakouska Johanny Mikl-Leitner, ředitele Zemské galerie Dolního Rakouska Christiana Bauera, architekta budovy Bernharda Marte, bývalého  zemského hejtmana Erwina Prölla a desítek či spíše stovek předních osobností politické a kulturní scény Dolního Rakouska. Velkolepé zahájení přenášela v sobotu 25. května 2019 od 11.20 do 13.00 hodin ORF 2.

Zemská galerie Dolního Rakouska je popisována jako architektonický klenot, který v sobě nese spojení tradice a moderny. Moderní budova, která dominuje již tak jednomu z předních kulturních center Dolního Rakouska, je silným signálem pro výtvarné umění, dynamickým místem pro rakouské umění evropského rozměru.

Landesgalerie Niederösterreich je místem, které má inspirovat, komunikovat a zářit. Sídlí na adrese Museumsplatz 1, Krems an der Donau a je otevřena denně od úterý do neděle od 10 do 18 hodin.

Stavba Landesgalerie Niederösterreich byla zahájena v červnu 2016 a vyžádala si 35 milionů Euro.

0 komentářů

Další články