Sobota 21.5. Monika
Menu

Historické kočárky z Pelhřimova jsou k vidění v Rakousku

Historické kočárky z Pelhřimova jsou k vidění v Rakousku

22. 05. 2019 - 11:45

V pátek 17. května v podvečer byla v dolnorakouském muzeu Nostalgiewelt Eggenburg zahájena výstava Historické kočárky a kolébky 1880-1980, která je tvořena exponáty ze sbírek Muzea Vysočiny Pelhřimov, příspěvkové organizace Kraje Vysočina. Samotná výstava představuje dvacet tři dětských kočárků, jedenáct kočárků pro panenky, pět dětských kolébek a tři kolébky pro panenky. Všechny exponáty, doplněné doprovodným textem a rozsáhlým česko-německým obrazovým katalogem, dokládají zručnost našich předků a jsou vhodným doplněním stávajících expozic dolnorakouské partnerské organizace Nostalgiewelt Eggenburg, která v jedné ze svých expozic představuje zajímavá osobní vozidla na pomezí automobilu a motocyklu.

A právě opojení motorizmem ve 20. letech 20. století se odrazilo i ve výrobě kočárků - v této době se objevují kočárky, jež mají barevná slídová stínítka proti slunci ve tvaru, který známe z motoristického světa, mají také stahovací okénka, nárazníky, či aerodynamický kapkovitý tvar blatníků.

Rakouskou stranu na vernisáži zastupovala Gertraud Kofler, vedoucí partnerské organizace Nostalgiewelt Eggenburg a starosta města Eggenburg Georg Gilli. Vzácným hostem byl Wolfgang Brandstetter, bývalý ministr spravedlnosti a člen Ústavního soudního dvoru Rakouské republiky. Za českou stranu výstavu v Eggenburgu zahájila Jana Fischerová, náměstkyně hejtmana Kraje Vysočina pro oblast kultury, památkové péče, cestovního ruchu a mezinárodních vztahů a za Muzeum Vysočiny Pelhřimov kurátorka výstavy Gabriela Krejčová Zavadilová. Všichni zúčastnění vyjádřili potěšení z řady úspěšných počinů v oblasti česko-rakouské kulturní přeshraniční spolupráce, potvrdili zájem a důležitost těchto vztahů jako vzájemné obohacení.

Spolupráce Muzea Vysočiny Pelhřimov a Nostalgiewelt Eggenburg probíhá za podpory Fondu malých projektů v rámci programu přeshraniční spolupráce Interreg V-A Rakousko-Česká republika.

Další články