
Česko se připravuje na další ročník akce Ukliďme svět
Už třicet let koordinuje Český svaz ochránců přírody dobrovolníky v České republice během akce…
foto: Kraj Vysočina
15. 07. 2019 - 10:41
Narazit v přírodě na ptačí vejce se poštěstí málokdy, neboť je ptáci důmyslně skrývají. A tak se mnohdy mylně domníváme, že vajíčka musí být jenom vejčitá, ale přitom jsou i kulatá, podlouhlá, šišatá nebo hruškovitá. A víte proč? Odpověď se dozvíte na výstavě Není vejce jako vejce aneb Naučná výstava vajíček ptáků Vysočiny. Samozřejmostí je povídání o ptácích Vysočiny včetně přehledu ohrožených druhů, dále povídání o vejcích a skořápce a také se dočtete například o počtu snesených vajec a co má vliv na velikost snůšky, která se u jednotlivých ptáků liší. Vejce je zázrakem evoluce!
Cestu po schodech a prostory muzejních arkád až do 1. září vyplňují fotografie Milana Slavingera. Většina těchto fotografií pochází z jihlavské části Vysočiny, především z okolí Dolní Cerekve – autorova bydliště. Od toho je odvozen název výstavy S fotoaparátem za humny.
Ve velké výstavní místnosti v podkroví se návštěvník ocitne ve výstavě Jihlavský havířský průvod aneb archeologické muzejní havíření. Zde jsou prezentovány dětské havířské kroje a nejnovější archeologické nálezy v Kraji Vysočina. Připomenuto je jihlavské horní právo a místní hornické památky a pověsti – například O obru Janovi, O hrnčíři, O ježcích, dále též hornické památky na Českomoravské vrchovině a především dnes již tradiční Jihlavský havířský průvod, který byl obnoven v roce 1999 a navázal tak na původní Hauptův havířský průvod. Historie tohoto průvodu je neméně zajímavá. Při příležitosti konání průvodu byly vydány první 3 postavy z nové sběratelské edice cínových miniatur havířků, a to Korouhevník, Permoník a rokokový Havíř, které jsou k dispozici výlučně na pokladně muzea. Od roku 2018 je tento průvod zapsán do Krajského seznamu nehmotného kulturního dědictví. Přijďte se o něm dozvědět něco více a v klidu si prohlédnout jednotlivé kostýmy, které jste třeba zavnímali při červnovém průvodu. A nezapomeňte si pořídit originální foto v rámci vtipného fotokoutku!
Před koncem prázdnin ve dnech 19. až 23. srpna ožije jihlavské muzeum i díky konání příměstského tábora. Tentokrát na téma Mezi hvězdy. Táborníci ve věku 8 až 12 let se budou pohybovat po hvězdných mapách, nad Zemí i v podzemí. Na chvíli se stanou hledači pokladů a mezihvězdnými cestovateli a na závěr budou muset vyřešit jeden astronomický problém. Ještě zbývají poslední 3 volná místa, neváhejte a přihlaste svého potomka! Zážitky a zábava zajištěna! Pro bližší informace navštivte webovou stránku Muzea Vysočiny Jihlava http://muzeum.ji.cz/.
Už třicet let koordinuje Český svaz ochránců přírody dobrovolníky v České republice během akce…
Není jednoduché najít vysvětlení proto, proč se právě konec roku stává obdobím, kdy se tradičně…
Už brzy hodiny v českých domácnostech odbijí poslední vteřiny starého a první vteřiny nového roku.…
Faktickým začátkem vánoc není 24. prosinec, ale až den poté, Boží hod. Jde o Den narození Páně.…
Štědrý den připadá na 24. prosince. Podle tradice je dnešní den posledním dnem přípravy na vánoční…
Svůj poslední koncert odehrál František Nedvěd v pátek 9. července na olomouckém Horním náměstí.…