Dnes:0°C

Zítra:6°C

Pondělí 27.1. Ingrid
Menu

Vyhraje ten nejhezčí? Hlasujte pro dva krasavce z Vysočiny v anketě Strom roku

Hlasujte pro dva krasavce z Vysočiny v anketě Strom roku
Ilustrační foto

08. 07. 2019 - 08:57

Anketu Strom roku pořádá již od roku 2002 nadace Partnerství. Jejím cílem je představit veřejnosti zajímavé stromy s jejich příběhy a podpořit aktivní lidí v péči o stromy v jejich okolí. Anketa začíná s příchodem jara - 21. března a do 30. dubna jsou přijímány návrhy stromů, ze kterých odborná porota vybírá 12 finalistů. V letošním roce se do nejlepší dvanáctky probojovaly i dva stromy z Vysočiny – Žižkův dub a Chudobínská borovice.

Žižkův dub se nachází v zámeckém areálu v Náměšti nad Oslavou, kde stráží silnici vedoucí na zámek. Na začátku 15. století zde stál gotický hrad, který se podle pověsti pokoušeli dobýt husité možná se samotným Janem Žižkou. Slavný český vojevůdce prý pod dubem přespal nebo si k němu přivázal koně.

Chudobínská borovice roste na skalnatém výběžku Vírské přehrady. Své jméno nese po zatopené obci Chudobín, která byla obětována ve prospěch výstavby vodní nádrže. Borovice je nejen významným orientačním bodem, ale i působivým důkazem vysoké odolnosti vůči rozmarům klimatu i působení člověka.

O vítězi se rozhoduje od 17. června až do 25. září prostřednictvím on-line hlasování na stránkách www.stromroku.cz. Vyhlášení výsledků se koná začátkem října roku 2019. Vítězný Strom roku vyhrává poukaz na arboristické ošetření od firmy Prostrom Bohemia a postupuje do mezinárodní soutěže Evropský strom roku.

Lukáš Blokša
Autor: Lukáš Blokša

0 komentářů

Další články